Vizyonumuz
Tarımsal ar-ge ye dayalı üretilen bilgiyi, eğitim, festival vb. organizasyonlarla üreticiyle paylaşmak.
Agroturizm kapsamında Balıkesir’de organizasyonlar düzenlemek.
Balıkesir’de hali hazırdaki tarımsal ürünlerle ilgili üreticilerin sorunlarına çözüm aramak.
Katma değeri yüksek alternatif tarım ürünleri konusunda agronomi faaliyetleriyle kırsal nüfusun kentlere göç oranını minimum seviyeye düşürmek.
Tarımsal üreticilerimizi BAÇEM’ de düzenlediğimiz tarla günü vb. etkinliklerle yeni ürünlerle tanıştırmak.
Ekolojik bütünlüğe duyarlı biyodinamik tarım, organik tarım, onarıcı tarım, iyi tarım, bütüncül tarım… vb. tarımsal üretim yöntemlerini yaygınlaştırmak.
Su kaynaklarının etkin ve doğru kullanılmasıyla ilgili yöntemleri akademik kurumlar ile çalışıp elde edilen sonuçları üreticilere aktarmak.
Toprağın kirlenmesine neden olan bilinçsiz sulama, gübreleme… vb. faaliyetlerin doğru teknikleri üreticiye ulaştırmak.

Misyonumuz
Kırsal mahallelerde yaşayan çiftçilere kırsal kalkınma hedefi doğrultusunda farklı üretim alanlarına yönlendirebilmek amacıyla tıbbi ve aromatik bitki fidelerinin sağlanması ve tarımsal danışmanlık hizmetinin verilmesi.
Üreticilerin bilinçlendirilmesi ve ürün kalitesinin artırılması amacı ile çiftçilere eğitim seminerlerinin düzenlenmesi ve tarımsal yayın faaliyetlerinin yürütülmesi.
Çiftçilere alternatif ürün olarak katma değeri yüksek ürünlerin tanıtılması.
Çiftçilerimizin yetiştirdiği ürünlerin pazar değerini artıracak yöntemler geliştirip, model oluşturarak, ürünlerin elde kalması veya tarlada heba olmasının önüne geçilmesi.
Balıkesir ilinde yaygın tarımı yapılan tarla ve bahçe bitkilerinin üretiminden hasada karşılaşılan sorunlara pratik çözüm önerilerinin geliştirilmesi.
Tıbbi ve endemik bitki türleri de dahil olmak üzere bitkilerin doku kültürü teknikleriyle hızlı ve klonal çoğaltılması, doku kültürü ile standart etken madde içeren bitki droglarının üretilebilmesi.
Son kullanıcı ürünlerini (bitkisel ilaç ve kozmetik hammaddde üretimi, krem, merhem, tablet, şurup) elde etmek için uygun tarım modelleri geliştirerek hedef pazara doğrudan üretim sağlanması.
Tarımla ilgili farklı konu başlıklarında sertifikalı eğitim programlarının düzenlenmesi.
Tarımsal üretimle ilgili bilinç düzeyine katkı sunulabilmesi amacıyla ulusal ölçekli süreli yayın çıkarılması.
Tıbbi ve aromatik bitkiler ve bitki biyoteknolojisi laboratuvarlarımızda, üreteceğimiz fideleri dağıtımını gerçekleştirerek, dağıtımını yaptığımız bölgelerdeki tıbbi bitkilerin analiz sonuçlarına göre, en kaliteli ve en verimli bölgenin tespit edilmesi.
Su kaynaklarımızın etkin ve doğru kullanılması için çiftçilerimizin bilinçlendirilmesi.

Tarih: 29.07.2021 18:13
Baçem eğitimleri hangi alanda yoğunlaşmalıdır?
Baçem bilgilendirme blog
Baçemden diğer haberler
Etkinliğin ikinci günü Prof.Dr. Ayten Altıntaş, Prof.Dr. Yüksel Kan, Prof.Dr. Murat Kartal ve BAÇEM uzmanlarının rehberliğinde Kazdağları’nda Botanik Gezisi yapılmış, Kaz Dağlarında doğal olarak yetişen tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtılmıştır.
27 Kasım 2018’de başlayıp 9 gün boyunca devam eden 72 saat süreli tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursumuzdan 147 kursiyer 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan törenle MEB onaylı sertifikaları takdim edilerek mezun olmuştur.
Düzce Üniversitesi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği ve Fide Temini konulu toplantı BAÇEM de gerçekleştirildi.
Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) üçüncüsü düzenlenecek olan Uygulamalı ve MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu, BAÇEM, Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ve BALMEK (Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) iş birliği ile organize edilmektedir.