II. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu

(26 Kasım – 7 Aralık 2018)

27 Kasım 2018’de başlayıp 9 gün boyunca devam eden 72 saat süreli tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursumuzdan 147 kursiyer 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan törenle MEB onaylı sertifikaları takdim edilerek mezun olmuştur. Ayrıca kursa ebeveynleri ile katılan çocuklara da temsili katılım belgesi düzenlenmiştir. %48’i Balıkesir’den olmak üzere 18 ilden kursiyer katılım sağlamıştır.
Eğitim üç aşamada BAÇEM’in deneyimli teknik personeli tarafından gerçekleştirilmiştir. Teorik eğitimler, saha uygulamaları ve laboratuvar çalışmaları ile süren kursumuz sonunda katılımcılarımız sınava tabi tutulmuştur.
Kursumuza katkılarından dolayı; tıbbi ve aromatik bitkilerin pazarlanması konusunda sektör deneyimlerini paylaşan Ecz. Sadettin Akça’ya; hazine arazilerinin tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliğinde kiralanması konusunda ilk ağızdan uygulama esaslarını aktaran ve aynı zamanda kursiyerimiz olan Balıkesir Milli Emlak Müdürü Kemal Bozdemir’e; tıbbi ve aromatik bitkiler tarımı konusunda hazırlanan IPARD projeleri hakkında bilgilendirme sunumu için TKDK Balıkesir İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü ve personeline çok teşekkür ederiz.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

III. Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu

23 Mart 2019

 

Uygulamalı ve MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu 315 başvuru arasından kura usulü seçilen 75 kursiyerimiz

11 Mart 2019’da başlayıp 9 gün boyunca devam eden 72 saat süreli kursumuzdaki eğitimlerini tamamlayıp 22 Mart 2019 tarihinde yapılan törenle MEB onaylı sertifikaları takdim edilerek mezun olmuştur. %33’i Balıkesir’den olmak üzere 12 farklı ilden ve 1 kişi yurtdışından 54’ü Kadın ve 24’ü Erkek 75 kursiyer katılım sağlamıştır.

Eğitim üç aşamada BAÇEM’in deneyimli teknik personeli tarafından gerçekleştirilmiştir. Teorik eğitimler, saha uygulamaları ve laboratuvar çalışmaları ile süren kursumuz sonunda katılımcılarımız sınava tabi tutulmuştur.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

IV. TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU

(07 – 18 Ekim 2019)

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği üzerine, tohumdan son ürüne tüm süreçlerin anlatıldığı özgün ve dolu içerik sunan ve bu özelliği ile model alınan "Uygulamalı Sertifikalı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu"muzun dördüncüsü yine geniş bir katılımcı profili ile 07-18 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşti. 35 ilden başvuru aldığımız kursumuza bir kişi de yurt dışından katıldı.

Kursun son günü yine özgün bir içerik olduğunu düşündüğümüz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Panelini herkesin katılımına açık yaparak paydaşları bir araya getirdik. Tıbbi Bitkiler konusunda işletme kuracak olanlar için kamudaki mevzuatlar ilgili kurumların yetkililerince anlatıldı. Öğleden sonraki oturumda önceki dönem kursiyerlerimizin tarımsal girişimcilik süreçlerini dinledik.

Bezmialem Üniversitesi Fitoterapi Merkezi Müdürü Sn. Prof.Dr. Murat KARTAL'a, 

Ziraat Mühendisi Mine PAKKANER’e,

Balıkesir Milli Emlak Müdürü Sn. Kemal BOZDEMİR’e,

Balıkesir TKDK İl Koordinatörlüğü adına Uzm. Gülşah GÜRBÜZOĞLU’na, 

Balıkesir İl Orman Müdürlüğü adına Orman Müh. Sayın Mevlüt BOL’a,

Burhaniye ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü adına Gıda Müh. Songül AYDIN’a

Kimyager Sevil Gülsoy'a, 

Ersan Kuzgun'a,

Burhaniye Balmek ve Burhaniye Halk Eğitim Merkezine ve öğleden sonraki oturumda Tarımsal Girişimcilik öyküleri hepimize ile ilham veren önceki dönem kursiyerlerimize,

Hilal Tüzgen,

Deniz Kayacan Güngör, 

Ezgi Erkan,

Bahadır Yıldırım, 

İsmail Balat, 

Ferruh Babaoğlu,

Şive Şenözen,

Serhat Alkan ve sahipliği için Burhaniye Belediyesi'ne ve tüm katılımcılara çok teşekkür ediyoruz.

Tarih: 30.07.2021 12:53
Baçem eğitimleri hangi alanda yoğunlaşmalıdır?
Baçem bilgilendirme blog
Baçemden diğer haberler
Etkinliğin ikinci günü Prof.Dr. Ayten Altıntaş, Prof.Dr. Yüksel Kan, Prof.Dr. Murat Kartal ve BAÇEM uzmanlarının rehberliğinde Kazdağları’nda Botanik Gezisi yapılmış, Kaz Dağlarında doğal olarak yetişen tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtılmıştır.
27 Kasım 2018’de başlayıp 9 gün boyunca devam eden 72 saat süreli tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursumuzdan 147 kursiyer 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan törenle MEB onaylı sertifikaları takdim edilerek mezun olmuştur.
Düzce Üniversitesi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği ve Fide Temini konulu toplantı BAÇEM de gerçekleştirildi.
Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) üçüncüsü düzenlenecek olan Uygulamalı ve MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu, BAÇEM, Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ve BALMEK (Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) iş birliği ile organize edilmektedir.