BAÇEM'e Sık Sorulan Sorular:
1.    Kurs ücretli midir? Kurs tarih ve saatleri nelerdir?
Ücretsizdir.

Kurs saatleri: 09:00-12:00 / 14.00-17:00

Başvuru Yöntemi: Başvurular online olarak yapılmaktadır.

2.    Kursa kimler katılım sağlayabilir? Değerlendirme kriterleri nelerdir?
Online kayıt formunu dolduran herkes kursa başvuru yapabilir.

Değerlendirme Kriterleri:

o    Başvurular Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımızca kurulacak komisyon tarafından “Değerlendirmede Öncelikli Puanlama Kriterlerine Göre” belirlenecektir.
o    Formdaki tüm alanların doldurulması zorunludur. Bilgiler üçüncü şahıslarla paylaşılmayacak; kursiyer kaydı için kullanılacaktır.
o    1957 ve sonrası doğumlu olanların başvuruları kabul edilecektir.
o    Aynı ailenden yapılan başvurulardan sadece bir kişinin başvurusu değerlendirilmeye alınacaktır.
o    Daha önce BAÇEM’de veya başka bir Halk Eğitim Merkezinde MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursuna katılmış olanların başvuruları kabul edilmeyecek; başvurulsa da kursa dahil edilmeyecektir. Kurs, önceki kursların tekrarı olduğundan yeni kayıtlara hak tanınacaktır.
o    Olası sağlık problemleri yaşamamak için (alerji vb.) formdaki sağlıkla ilgili bölümü dikkatle doldurulması gerekmektedir. Kurs süresince BAÇEM arazilerinde, laboratuvarlarında, fide üretim alanlarında, Kaz Dağlarında ve distilasyon tesisinde uygulamalar yapılacağından alerji, epilepsi, astım, kalp, tansiyon vb. rahatsızlığı olanlar belirtilmelidir.
o    Kursa katılım amacınız, arazi bilgileriniz ve projeniz var mı sorularına verilecek detaylı cevaplar incelenecek değerlendirmede esas alınacaktır.

3.    Eğitimler nerede düzenlenecek? 
Balıkesir Burhaniye ilçesindeki Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi BAÇEM’de düzenlenecektir. Teori kısmı BAÇEM eğitim salonunda, uygulamalar da BAÇEM üretim ve ar-ge alanlarında olacaktır.

4.    Kurs ders programına nereden erişebiliriz?
İnstagram hesabımızda önceki dönem kurs programı paylaşılmıştır. Oradan bakabilirsiniz.

5.    Konaklama için önerileriniz var mıdır?
Burhaniye Uygulama Oteli(BUBYO) ile %15 indirim anlaşmamız bulunmakta. BAÇEM konumuna yakın Burhaniye merkez, Ören ve Edremit civarındaki otel, pansiyon, apart, airbnb anlaşmalı vb. konaklama yerlerine bakabilirsiniz.
Tavsiyemiz 10 günlük rezervasyon yaptırmamanız yönünde olacaktır.
İlk birkaç gün çevreyi tanıdıktan sonra uzun dönem konaklama yapmanızı öneririz.

6.    Kursa kamplı katılım sağlayabiliyor muyuz?
Katılımcılarımızdan kamp kurmak isteyenler BAÇEM’de kamp kurabilirler. Kamp alanı için BAÇEM’ de belirlenen alanda konaklayıp BAÇEM idari binasındaki duş ve WC’leri kullanabilirsiniz.

7.    Kurs süresince yemek ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayabiliriz?
Kurs süresi boyunca BAÇEM kafeteryasında aperatif yiyecekler olacaktır. Ayrıca öğle saatlerinde en yakın yerleşim yeri olan Burhaniye ilçe merkezine servisimiz olacaktır.

8.    Kursa çocuğumuzla katılabilir miyiz?
Evet, önceki kurslara çocuğu ile katılım sağlayan kursiyerlerimiz oldu. Çocuklarınızın sorumluluğunu alacak yakınınızla çocuklar bekleme salonunda bekleyebilir, BAÇEM arazilerinde çiçeklerimiz ve köpeklerimizle oynayabilir.

9.    Kurs hangi tarihlerde tekrarlanmaktadır? Yaz aylarında kurs düzenlenecek midir? 
Yılda iki defa, ekim dikim zamanlarından önce (İlkbahar ve sonbahar) düzenlenmektedir. Kurs tarihleri programdan bir ay önce açıklanmaktadır. Yaz aylarında iş yoğunluğumuz ve ekim dikim olmaması sebebiyle kurs düzenlenmemektedir.

10.    Balıkesir dışında kurs düzenliyor musunuz?
Hayır. Kursumuz uygulamalı bir içerik sunduğundan Balıkesir BAÇEM dışında bir yerde kurs düzenlememekteyiz.

11.    Kurs sonrası verilen sertifika hakkında bilgi verir misiniz?
Programa devam edip eğitim sonunda açılacak sınavda başarılı olanlara Milli Eğitim Bakanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi onaylı “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu” sertifikası verilecektir. Sertifika, TKDK, Milli Emlak projelerinde değerlendirmede puanlamaya etki etmektedir.

12.    Eğitmenler kimlerdir? 
Eğitmenler: Nazım Tanrıkulu (BAÇEM Müdürü), Uğur Binbir (Ziraat Mühendisi), Betül Kurtuluş (Uzman Biyolog), Zakir Kuleli (Ziraat Mühendisi) 
Kursun son günü panel düzenlenmektedir. Panelistler ayrıca duyurulacaktır.

İlginiz ve özeniniz için teşekkür ederiz.


BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı
Çiftçi Eğitim ve Üretim Şube Müdürlüğü
Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi
BAÇEM

Tel: 0266 502 0 501

Mail: bacem@balikesir.bel.tr. / bacemburhaniye@gmail.com

Adres: Börezli Mah. Börezli Sok. No:38/A Burhaniye /Balıkesir 
Baçem Konum
Web Adresi
Instagram Adresi
Facebook Adres

Tarih: 16.07.2021 16:27
Baçem eğitimleri hangi alanda yoğunlaşmalıdır?
Baçem bilgilendirme blog
Baçemden diğer haberler
Etkinliğin ikinci günü Prof.Dr. Ayten Altıntaş, Prof.Dr. Yüksel Kan, Prof.Dr. Murat Kartal ve BAÇEM uzmanlarının rehberliğinde Kazdağları’nda Botanik Gezisi yapılmış, Kaz Dağlarında doğal olarak yetişen tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtılmıştır.
27 Kasım 2018’de başlayıp 9 gün boyunca devam eden 72 saat süreli tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursumuzdan 147 kursiyer 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan törenle MEB onaylı sertifikaları takdim edilerek mezun olmuştur.
Düzce Üniversitesi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği ve Fide Temini konulu toplantı BAÇEM de gerçekleştirildi.
Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) üçüncüsü düzenlenecek olan Uygulamalı ve MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu, BAÇEM, Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ve BALMEK (Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) iş birliği ile organize edilmektedir.