BAÇEM, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak 2015 yılında, kırsal alanda ekonomik hareketliliğin sağlanabilmesi için mevcut ve alternatif tarım ürünlerinin tespiti, yaygınlaştırılması ve değerlendirilmesi aşamasında çiftçilerin bilgi ve bilinç düzeylerinin artırılmasına yönelik tarımsal eğitim ve yayım çalışmalarının yapılabilmesi amacıyla Burhaniye Börezli kırsalında 114 dekarlık alanda kurulmuştur.

2017 yılında da bina ve altyapı çalışmaları bitirilip, çevre alan düzenlemesi tamamlanarak faaliyetlerine başlamıştır. Gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda da altyapı çalışmaları da devam etmektedir.

Merkezimize bağlı 5 ilçede 219 (2000 ağaç) dekar zeytinlik bulunmaktadır.

2018’de Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği tarafından Konya’da düzenlenen “Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışmasında Büyükşehir Belediyeleri arasında dereceye girerek BAÇEM en iyi proje dalında üçüncülük ödülüne layık görülmüştür.

Merkezimizde şube müdürü, 2 ziraat mühendisi, 1 uzman biyolog, 1 ziraat teknikeri, 1 çözümleyici, 1 büro işçisi, 35’i Balıkesir Büyükşehir Belediyesi PERSONEL A.Ş. personeli olmak üzere toplam 42 personel görev yapmaktadır.

tadır.

Tarih: 29.07.2021 18:08
Baçem eğitimleri hangi alanda yoğunlaşmalıdır?
Baçem bilgilendirme blog
Baçemden diğer haberler
Etkinliğin ikinci günü Prof.Dr. Ayten Altıntaş, Prof.Dr. Yüksel Kan, Prof.Dr. Murat Kartal ve BAÇEM uzmanlarının rehberliğinde Kazdağları’nda Botanik Gezisi yapılmış, Kaz Dağlarında doğal olarak yetişen tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtılmıştır.
27 Kasım 2018’de başlayıp 9 gün boyunca devam eden 72 saat süreli tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursumuzdan 147 kursiyer 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan törenle MEB onaylı sertifikaları takdim edilerek mezun olmuştur.
Düzce Üniversitesi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği ve Fide Temini konulu toplantı BAÇEM de gerçekleştirildi.
Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) üçüncüsü düzenlenecek olan Uygulamalı ve MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu, BAÇEM, Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ve BALMEK (Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) iş birliği ile organize edilmektedir.