Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezini (BAÇEM) Burhaniye İlçemizde bina ve çevre alan düzenlemesi tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya başladık.

2015 Kasım ayından itibaren aktif olan BAÇEM’de yaptığımız çalışmalarla ülke çapında ün kazanmış, birçok projeye ilham kaynağı olmuş ve olmaya devam etmektedir.

Alanlarında uzman kadromuzla çiftçilerimize, öğrencilerimize ve merkezimize başvuran tüm vatandaşlarımıza tarımsal konularda rehberlik hizmeti veriyoruz.

Çiftçilerimize yönelik sertifikalı eğitim programları düzenleyerek tarımda bilinçlenmeye katkı sunuyoruz.

Tarım, ekoloji, doğa ve tıbbi bitkiler konularında atölye çalışmaları, seminer, kurs, festival, kongre, sempozyum organizasyonları yaparak pratik eğitim imkanları sağlamayı hedefliyoruz.

Merkezimizde bulunan 110 dönüm arazi üzerine tıbbi ve aromatik bitkiler tarımını yaparak çiftçilerimizi bitkisel ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılan katma değeri yüksek ürünler ile tanıştırıyoruz.

Biyoteknoloji laboratuvarımızda tıbbi ve endemik bitkileri doku kültürü teknikleriyle hızlı ve klonal yöntemle fide, kozmetik ve ilaçta kullanılabilen doğal hammadde üretimi yapmayı hedefliyoruz.

Kaz Dağları’na düzenlediğimiz etkinlik ve festivaller ile bölge florasının doğal zenginliğini katılımcılara tanıtıyoruz.

Kurduğumuz “Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Endemik Bitkiler Bahçesi”nde tıbbi ve ekonomik değeri olan bitkilerin tanıtımını yaparak tarımsal girişimcilere ilham veriyoruz.

Balıkesir’in yerel tohum ve meyve çeşitlerini derliyor, kayıt altına alıp çoğaltarak korumaya alıyoruz.

Herbaryum ve tohum odasında bitki ve tohumların arşivini tutuyor, doğru bitkilerin tanımlanması konusunda başvuranlara tayin hizmeti sunmayı amaçlıyoruz.

BAÇEM’de kurulan kütüphanenin tarım, ormancılık, hayvancılık, ekoloji, tıp, eczacılık konularında ihtisas kütüphanesi olmasını amaçlıyoruz.

Bölgemizde ilk distilasyon ünitesi kurarak bölge çiftçimize rol model oluyor, yetiştirilen ürünlerin katma değerini arttırılmasına katkı sunuyoruz.

Üretim seralarında çelik, tohum vb. üretim materyalleri ile tıbbi-aromatik bitkiler ve Balıkesir’de ihtiyaç duyulan süs bitkilerinin fidelerinin üretimi yapıyoruz.

Tıbbi ve endemik bitkilerin korunup çoğaltılması, kültürünün yaygınlaştırılması, sürdürülebilir tıbbi bitki ticaretine model oluşturuyoruz.

Tıbbi ve aromatik bitkilerden başta gıda kaynağı olmak üzere, farmakopelere uygun bitkisel ilaç ve kozmetik hammaddesi üretilmesi, bitkilerden son kullanıcıya yönelik krem, merhem, tablet, şurup gibi ürünler geliştiriyoruz.

Halihazırda yetiştirilen ürünlerin pazarlanmasında karşılaşılan, ürünün elde kalması veya tarlada heba olmasının önüne geçebilecek çalışmalarla çiftçinin önünün açıcı çalışmalar yapıyoruz.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Laboratuvarımızda Balıkesir’de tarımı yapılan aromatik bitkilerin uçucu yağ vb. içerik analizleri yapılarak bitkilerin en uygun üretim havzalarının belirlenmesi hedeflenmektedir. Laboratuvarda, doğal kozmetik ürünler, gıda ve bitkisel ilaçlar için ar-ge çalışmaları yapılarak sanayiye yönelik pilot ölçekli üretim modelleri geliştiriyoruz.

Tarımsal konularda yatırım yapacak olan girişimcilere rol model oluyor, rehberlik hizmeti sunuyoruz.

TÜBİTAK vb. kuruluşlarla ortak projeler hazırlayarak sağlık, tarım ve ekoloji konularında uygulamalı eğitimlerle bilime özendiriyor; bilimsel bilginin önemine dikkat çekiyoruz.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak, çiftçinin, emeğin ve üretimin her zaman yanında yer almaktayız. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımıza bağlı olarak çalışmalarını yürüten BAÇEM, düzenlediği kurs, seminer, tarla günü etkinlikleri ile başta ilimiz olmak üzere Türkiye çapında teveccüh görmektedir. Ayrıca akademik düzeyde eğitimli personeli ile yürüttüğü projeleri ve bilimsel çalışmaları, çeşitli kongre ve sempozyumlarda sunarak bilim camiasında da varlığını göstermektedir. Burada yaptığımız tüm çalışmalar, üretilen bilgiler tarımsal üreticilerimizin hizmetindedir.

Değerli çiftçilerimizi, tarımsal üretimle ülke tarımına katkı sunmayı bekleyen herkesi merkezimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtir, tarımsal üretimlerinizde hasadınızın bereketli, ürününüzün kaliteli olmasını dilerim.

Yücel Yılmaz

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı

Tarih: 29.07.2021 18:10
Baçem eğitimleri hangi alanda yoğunlaşmalıdır?
Baçem bilgilendirme blog
Baçemden diğer haberler
Etkinliğin ikinci günü Prof.Dr. Ayten Altıntaş, Prof.Dr. Yüksel Kan, Prof.Dr. Murat Kartal ve BAÇEM uzmanlarının rehberliğinde Kazdağları’nda Botanik Gezisi yapılmış, Kaz Dağlarında doğal olarak yetişen tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtılmıştır.
27 Kasım 2018’de başlayıp 9 gün boyunca devam eden 72 saat süreli tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursumuzdan 147 kursiyer 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan törenle MEB onaylı sertifikaları takdim edilerek mezun olmuştur.
Düzce Üniversitesi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği ve Fide Temini konulu toplantı BAÇEM de gerçekleştirildi.
Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) üçüncüsü düzenlenecek olan Uygulamalı ve MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu, BAÇEM, Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ve BALMEK (Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) iş birliği ile organize edilmektedir.