Merhaba, ion province markasının kurucusuyum.

2009 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunuyum. Mezun olduktan sonra İstanbul da çeşitli galeriler ve sanatçılar ile çalıştım. Şehir hayatı ile getirdiği maddi manevi streslerin yormaya başladığını farkederek; sanat üretebilmek için; kendine yeten bir sisteme sahip olmak ve bağımsız bir alan oluşturmak adına topraklarıma döndüm.

Bu alanın ilham kaynağı olması benim için önemliydi.

Ekolojik sistemle geçinen çiftliklerde yaşamayı deneyimleyerek bu hayatın bana uygun olduğuna karar verdim.

Markama ismini veren, topraklarımızın da bulunduğu FOÇA nın kadim sahipleri olan İON medeniyeti; yörenin florasındaki bitkilerden mora yakın bir pigment  elde ediyorlardı.

Elimizdeki toprakların DNA sında karşıma çıkan karabaş otunu takip ederek;

2016 nın kasım ayında  Devlet desteği ile köyüne dönenlere tanınan “Genç Çiftçi Hibe Projesi ” kapsamında 13 dönümlük arazimde lavanta ekmeye karar vererek bu yolculuk başladı.

Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde düzenlenen Milli Eğitim Bakanlığı Sertifikalı Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu’nu bitirerek 2018 yılında ilk mezunlarından olma şansı ile sertifikalı yetiştirici oldum.

Tıbbi Aromatik Bitki Üretimi ve yetiştiriciliği ile ilgili Seminer ve konferanslara katılarak bilgilerimi ve deneyimlerimi  geliştirdim

Bu deneyimler ile kendi tıbbi aromatik bitki tarlasında çalışan kadınlarımızın çocuklarına; sanat eğitimi ile birleştirerek onlara uygulamalı toprağı ve doğayı sevdirmekle başlayacak bu süreçte; eğitimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Sürdürülebilir bir üretim ve ürüne dönüşme süreci ile birlikte;

Lavandula angustifolia (Mill.) ‘Sevtopolis’ türü lavantanın çiçeklerinden Saf Su buharı distilasyonu yöntemiyle elde edilen,
İON lavanta yağ ve hidrosolleri  FARMAKOPE standartlarına göre TÜRKİYE deki en iyi sonuçları elde etti.

@ionprovince markası bilgi ve deyimler ile, ege bölgesinde yine toprak florasını inceleyerek tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği konusunda danışmanlık hizmeti veriyor.

Ailemde ve topraklarımızda ki emek veren kadınların desteği ile İON bir KADIN EMEĞİ projesine dönüştü.

Biz toprakta kadınlar ile çalışıyoruz. Bu kadınların deneyimlerinden yola çıkarak 2018 yılında “Foça Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” ‘ni kurarak, ilk yıl başkanlığını üstlendim.

ion olarak Ege topraklarının mucizelerini küçük şişelere sığdırıyoruz.  Doğanın içinde olmayı hayal edenlere eşsiz  kokumuzun esintisi ile farkındalık yaratıyoruz.

Mor rengin enerjisi ile başladığımız bu serüvende; KAGİDER ‘in düzenlemiş olduğu, Tarım sektöründe faliyet gösteren kadın girişimci şirketleri arasında “Gelişim ve Hızlandırma” desteğine layık görülen 21 kadın girişimci arasındaydım.


Bu süreçte eğitim alan arkadaşlarım ile güç bularak “Tarımda Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” kurucu ortağı oldum.

2021 yılında Google Türkiye ve MediaCat ortaklığında iş dünyasının gelecek vaat eden kadınlarını tespit etmek, desteklemek ve teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen Gelecegi Farklı Yaratan Kadınlar #SheMakes programını kazanarak, birbirinden değerli 15 kadın ve onların ilham veren hikayeleri ile yoğun bir eğitim süreci geçirme şansı yakaladım.

Bu eğitim sürecinde edindiğimiz bilgilerden cesaretlenerek ion ekim alanını 13 dönümden 40 dönüme çıkardı. Ve deneme alanlarımızı arttırdık.

Danışmanlıklarımız ile birlikte toplamda 85 dönümde lavanta üretimi yapıyoruz.


Öncelikle Baçem ekibinin üzerimize titreyerek göstermiş olduğu bilgi ve deneyim desteği sayesinde ortak paydada bilgi ve deneyimlerimizi birbirimiz ile paylaşıyor ve dayanışma içinde birbirlerimize destek oluyoruz.

Baçem Ailesinin Parçası olduğum için çok mutluyum.

Bade Bilgen
www.ionprovince.com

Tarih: 29.07.2021 13:17
Baçem eğitimleri hangi alanda yoğunlaşmalıdır?
Baçem bilgilendirme blog
Baçemden diğer haberler
Etkinliğin ikinci günü Prof.Dr. Ayten Altıntaş, Prof.Dr. Yüksel Kan, Prof.Dr. Murat Kartal ve BAÇEM uzmanlarının rehberliğinde Kazdağları’nda Botanik Gezisi yapılmış, Kaz Dağlarında doğal olarak yetişen tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtılmıştır.
27 Kasım 2018’de başlayıp 9 gün boyunca devam eden 72 saat süreli tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursumuzdan 147 kursiyer 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan törenle MEB onaylı sertifikaları takdim edilerek mezun olmuştur.
Düzce Üniversitesi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği ve Fide Temini konulu toplantı BAÇEM de gerçekleştirildi.
Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) üçüncüsü düzenlenecek olan Uygulamalı ve MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu, BAÇEM, Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ve BALMEK (Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) iş birliği ile organize edilmektedir.