• Bitki yerleşimleri familyalarına göre, kullanım alanlarına göre ( arıcılık, boya, kozmetik, ilaç, parfüm, fitoterapi, homeopati, aromaterapi vb. ) ve ekolojik isteklerine göre sınıflandırılmıştır.
  • Kaz Dağları endemiklerinden bazıları da bahçede sergilenmektedir.
  • Anaç bahçesi olarak görev yapan bahçeden tohumluk, çelik vb. üretim materyalleri alınarak fide üretimi yapılmakta, üreticilere gen kaynağı sağlamakta, BAÇEM’de tarla koşullarında üretimleri yapılarak kurslarla bilgiler paylaşılmaktadır. 
  • Koleksiyon bahçesinde 200’ün üzerinde tıbbi ve aromatik bitki yetiştirilmektedir. Bölgenin iklim koşullarının uygun olması sebebiyle paçuli, vetiver gibi tropik bitkiler de burada sergilenmektedir. 
Tarih: 29.07.2021 17:56
Baçem eğitimleri hangi alanda yoğunlaşmalıdır?
Baçem bilgilendirme blog
Baçemden diğer haberler
Etkinliğin ikinci günü Prof.Dr. Ayten Altıntaş, Prof.Dr. Yüksel Kan, Prof.Dr. Murat Kartal ve BAÇEM uzmanlarının rehberliğinde Kazdağları’nda Botanik Gezisi yapılmış, Kaz Dağlarında doğal olarak yetişen tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtılmıştır.
27 Kasım 2018’de başlayıp 9 gün boyunca devam eden 72 saat süreli tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursumuzdan 147 kursiyer 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan törenle MEB onaylı sertifikaları takdim edilerek mezun olmuştur.
Düzce Üniversitesi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği ve Fide Temini konulu toplantı BAÇEM de gerçekleştirildi.
Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) üçüncüsü düzenlenecek olan Uygulamalı ve MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu, BAÇEM, Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ve BALMEK (Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) iş birliği ile organize edilmektedir.