BAÇEM eğitimine karar vermemiz öncelikle Çanakkale, Ayvacık İlçesi, Paşaköy köyünde aldığımız tarla sayesinde oldu. Bu araziyi doğru kullanabilmek ve yolumuzu çizmek için 2019 yılı Mart ayında BAÇEM  III. Uygulamalı ve MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu’na katıldık.

Yukarıda bahsettiğim, kursa katılmadan önce aldığımız 85 dekar tarlamızın belirli bir bölümünde Sakız ağacı dikmeye karar vermiştik, fakat geri kalan bölümünde ne yetiştireceğimiz konusunda henüz kararsızdık.

Çok değerli BAÇEM eğitmenlerinden; Nazım Tanrıkulu (Şube Md.), Uğur Binbir (Ziraat Mühendisi), Betül Kurtuluş (Uzm. Biyolog), Ahmet Turan (Ziraat Mühendisi), Zakir Kuleli (Ziraat Mühendisi) aldığımız uygulamalı eğitimlerden sonra Tıbbi Aromatik bitkileri tanıdık ve vizyonumuz gelişti.

BAÇEM eğitmenlerinin dışında, dışarıdan gelen çok değerli hoca ve konuklardan da değerli bilgiler öğrendik. Ayrıca katılan değerli kursiyerlerle de çok güzel arkadaşlıklar ve işbirlikleri oluştu, zira herkesin yolu aynı olmasına rağmen herkes farklı bitki türlerine yönelmek istiyordu.  Bizim için gerçekten çok değerli bir eğitim oldu.

Kurs bitiminden sonra Vetiver, Ekinezya, Aynısefa,Tıbbi Papatya, Biberiye, Kara Mürver bitkilerinin siparişini verdik ve Sakız ağaçlarımızın yanına ekledik. 1 yıl sonra da bu bitkilerimizin arasına her şartta dayanmasıyla bilinen ve ismini bu özelliğinden alan Ölmez çiçeği ekledik.

Tarımsal üretimin her aşamasında değişik zorlukları olduğu malum, bizde bu zorluklarla mücadele ederek, her gün yeni bir şey öğrenerek bu günlere geldik. Her şeye rağmen keyifli ve mutlu bu yolculuk sürmekte.

Bu süreçte Babaoğlu Çiftliği Assos ve Anda Heal markaları ortaya çıktı. Anda Heal bir doğal kozmetik markası ve kendisini her gün ispatlayarak yoluna devam ediyor. Satışlarını kendi websitesi www.andaheal.com ve www.seniha.com, www.hipicon.com , www.bepeople.com ve www.lifeco.com gibi diğer değerli websitelerinde gerçekleştiriyor. Bu sırada Babaoğlu çiftliği kendi yolunda ilerliyor ve ölmez çiçek hidrosolu ve uçucu yağını Anda Heal  markası için yetiştiriyor. İki sezondur yetiştirdiği mahsullerden elde ettiği ve hali hazırda satışta olan diğer ürünler ise kendi websitesi; www.babaoglucifligiassos.com’da ve @babaogluciftligi Instagram sayfasında satılıyor. Bu ürünler arasında, aynı sefa maserasyon yağı, aynı sefa çayı, ekinezya,  kurutulmuş tıbbi papatya ve papatya yağı yer alıyor. Aynı zamanda arazide henüz hasadı yapılmamış vetiver bitkisi de mevcut, onun da uçucu yağı çıkarılmak üzere işlenmesi sanıyoruz 2021 sonbaharını bulacak.

Tarih: 29.07.2021 13:03
Baçem eğitimleri hangi alanda yoğunlaşmalıdır?
Baçem bilgilendirme blog
Baçemden diğer haberler
Etkinliğin ikinci günü Prof.Dr. Ayten Altıntaş, Prof.Dr. Yüksel Kan, Prof.Dr. Murat Kartal ve BAÇEM uzmanlarının rehberliğinde Kazdağları’nda Botanik Gezisi yapılmış, Kaz Dağlarında doğal olarak yetişen tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtılmıştır.
27 Kasım 2018’de başlayıp 9 gün boyunca devam eden 72 saat süreli tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursumuzdan 147 kursiyer 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan törenle MEB onaylı sertifikaları takdim edilerek mezun olmuştur.
Düzce Üniversitesi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği ve Fide Temini konulu toplantı BAÇEM de gerçekleştirildi.
Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) üçüncüsü düzenlenecek olan Uygulamalı ve MEB Sertifikalı Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu, BAÇEM, Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ve BALMEK (Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) iş birliği ile organize edilmektedir.