23 Mart 1988 Eskişehir doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Eskişehir’de tamamladıktan sonra ailemle beraber Edremit-Akçay’a taşındık ve ben üniversite eğitimim için Çanakkale/Biga’ya gittim. Bu eğitimim sırasında tatillerde ailemin yanına geliyor ve bölgenin doğasında vakit geçiriyordum. Üniversitede okuduğum Süt Ve Süt Ürünleri Teknolojisi bölümünü bitirdikten sonra Türkiye’nin önde gelen firmalarından birinde mikrobiyoloji laborantı olarak işe başladım.

Ailemden birinin acil olması gereken bir ameliyat sonrası izlerine iyi gelmesi için doğasında vakit geçirmeyi sevdiğim topraklardan yani Kuzey Ege’den bir merhem aldım. ‘El yapımı bir merhem insana ne kadar iyi gelebilir ki?’ diye düşünürken bitkilerin şifası devaya dönüştü ve bunlar benim yeni hayatımın ilk basamakları oldu.

Bu ameliyattan kısa süre sonra laborantlık mesleğimi bıraktım ve bitkilerin şifası üzerine araştırmalar yapmaya başladım. Çocukluğumdan beri kokulara alerjim olduğunu sanan ben aslında sentetik kokulara, parfümlere, deterjanlara alerjim olduğunu keşfettim. Bitkilerin gerçek öz yağı olan uçucu yağları rahatlıkla koklayabiliyor ve onlarla çalışabiliyordum. Yeni keşfettiğim bu bilgi beni çıktığım yolculukta daha da heyecanlandırdı ve konuyla ilgili çeşitli eğitimlere katılmak için farklı şehirlere yolculuklar yapmaya başladım. İlk eğitimimi Eskişehir’den İzmir’e giderek aldım ve öğrendiğim bilgileri deneyimlemek için küçük deneme üretimleri yapmaya başladım. Tüm bunlar olurken bir kızım oldu. Piyasadaki kimyasal bebek ürünlerine alternatif olarak kendi ürettiğim bitkisel merhemleri kullanmaya başladım. Bir yandan onunla ilgilenip bir yandan da çalışmalarıma devam ettim ve şehir dışı eğitimlerime yanımda kızımla gitmeye başladım. Ekin 9 aylıkken yanıma onu da alarak Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nin düzenlediği 2 haftalık Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu’na katıldım. Bu eğitim gitmek istediğim yolun hangisi olduğuna karar vermemi sağladı. Deneyimli eğitmenler ve harika bir misafirperverlikle karşılaştığım BAÇEM kararlarımdaki dönüm noktam oldu. Verimli arazilerimizi işlemek ve kaliteli hammaddeye ulaşmak isteyen bir çok kursiyeri görünce bu kıymetli hammaddeleri üretenlerden alıp son ürüne, doğal kozmetik ve kişisel bakım ürünlerine dönüştürmeye karar verdim. Birkaç zaman sonra uluslararası bir dernek olan NAHA’nın Türkiye’de düzenlenen ilk Aromaterapist eğitimini tamamladım ve aromaterapi alanında da araştırmalar yapmaya başladım. Bu esnada ikinci üniversitem olan Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Edindiğim her yeni bilgi beni bir sonraki adıma götürdü ve 32 yaşımda üçüncü üniversitemi okumak için sınava girdim ve Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksek Okulu’nda Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler bölümünü kazandım.

Üniversiteyi kazanmamla beraber Eskişehir’den Edremit’e taşındık ve ben artık yılların birikimini bir girişime dönüştürmeye karar verdim. 2021 yılının Ocak ayında Edremit’te Hayra Alamet Bitkili İşler Dükkanı adında bir üretim ve satış yerini hayata geçirerek Doğal Kozmetik, Kişisel Bakım ve Aromaterapi alanında ürünlerimi piyasaya sunmaya başladım.

Sağlık bakanlığı mevzuatına uygun bir üretim yeri açabilmek, kendi ürünlerimi tüm yasal prosedürlere uygun üretebilmek harika bir his ve bu hissin katlanarak, iyilikle ve başarı ile çoğalması için çalışmalarıma devam ediyorum. Önceki mesleğim olan laborantlık sayesinde üretim ve laboratuvar aşamalarını rahatlıkla koordine edebiliyorum.

 

 

Hayra Alamet Bitkili İşler Dükkanı piyasadaki sentetik hammaddelerle üretilmiş, çoğu petrol türevi içeriklerden oluşan, ithalat esnasında karbon ayak izi yüksek olan,  çevreye, hayvana ve insana uzun vadede zararı dokunan ürünlere alternatif olarak üretiliyor.

Hammaddelerin büyük bir kısmını yerli ve küçük üreticiden temin ediyor ve yerli üretime her açıdan destek olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Üretim proseslerimin hiçbir aşamasında hayvan deneyi yapmıyor ve en az atıkla sürecimi yönetmeye özen gösteriyorum. Kazdağları’nın şifalı tabiatından aldığım ilhamla ve doğaya saygıyla ilerliyorum.

Ürünlerimi Edremit’te bulunan satış mağazamdan, markama ait internet sitesi ve sosyal medya kanallarından satışa sunuyorum. Markamın farklı pazar yerlerinde de yer edinmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Satışa sunulan son ürünü plastik ambalaj kullanmadan, doğada çözünebilen kağıt ambalajlarda paketleyerek kullanıcıya sunuyorum. Doğa’dan ilham alınarak yapılan bir işin her aşamasında doğaya zarar vermeden yürüyebilmek gayretindeyim.

On ürün çıkararak başladığım bu girişimde ürün sayımı arttırarak satış kapasitemi yükseltmeyi ve daha çok kişinin doğal ürünlerle tanışmasını sağlamayı hedefliyorum. Formulasyon çalışmaları tamamlanan ve gereken testlere gitmeye hazır yaklaşık yirmi beş ürünüm bulunuyor ve bu ürünlerin çalışmalarının tamamlanıp piyasaya arz edilmesini sabırsızlık ve heyecanla bekliyorum.

 

Hikayeme önem verip zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 

Saygılarımla,

 

Ayşe Arpacı

Tarih: 16.07.2021 17:10
Baçem eğitimleri hangi alanda yoğunlaşmalıdır?
Baçem bilgilendirme blog